Späť

Žralok čiernohrotý (Carcharhinus melanopterus)

Pridané: 11.12.2016 12:00:24 Počet zobrazení: 1853

11 December 2016

je najčastejšie sa objavujúci druh žralokov v tropických útesov Indo-Pacifiku. Jeho usmernené telo je hnedavo sivé, s bielou spodnou stranou. Ako už názov napovedá, má brilantné čierne plutvy (najmä výrazná chrbtová plutva). Krátky ňufák je tupo zaoblený a oči sú mandľového tvaru. Pozdĺž bokov je zjavný biely pás.

Žralok čiernohrotý (Carcharhinus melanopterus)

1veľkosť
Samec dĺžka: až do 180 cm
Samice dĺžka: do 130 cm
váha
viac ako 45 kg

 

Tento silný plavec je dobre známy pre jeho tendenciu k vstupu neuveriteľne plytkých vôd, a je často nachádzaný vo vode len 30 cm hlbokej alebo menej, s jeho výraznou chrbtovou plutvou vystupujúcou z povrchu vody. Žije tiež na dne, alebo v stredných hĺbkach, jednotlivo alebo v malých skupinách. Živí sa širokou paletou malých rýb a bezstavovcov, vrátane parmice, kanice, sépie, kalamárov a kreviet. Embryá sa vyvíjajú vo vnútri matky, po dobu asi 16 mesiacov. Samice obvykle rodia medzi koncom zimy a začiatkom leta, medzi dvoma a štyrmi mláďatami.

 

Žralok čiernohrotý nie je extrémne nebezpečný druh, aj keď je zodpovedný za niekoľko nevyprovokovaných útokov na ľudí. Mnohé z nich sú na ľudí, ktorí plávali alebo sa brodili na útesoch, pravdepodobne preto, že boli zamenené za korisť.
Vyskytuje sa v západnom Tichomorí, Indickom oceáne, vrátane Arabského zálivu, a tiež vo východnom Stredomorí.

 

Je to obľúbený žralok chovaný v nádržiach pre jeho menšiu náročnosť, veľkosť a pre jeho život v plytčinách.

Partneri:

koi

www.koikapor.sk

www.koic.cz

záhradné jazierka a

okrásné ryby

 

 

 

Prihlásenie

Táto stránka používa cookies.

Viac sa dozviete o ochrane osobných údajov