Redukcia dusitanov a fosfátov

Pridané: 3.12.2016 18:09:36 Počet zobrazení: 593

03 December 2016

Boj zo živinami v akváriu je jedným z hlavných bojov všetkých fanatikov morských akvárií, ktorým musia čeliť na dennej báze. V súčasnej dobe existuje niekoľko spôsobov, ako znížiť obsah živín; niektorí používajú absorbéry a ďalšie komponenty chemickej filtrácie, ale posledné trendy patria "pro-Biotic" - biologické zníženie obsahu živín baktériami.

Redukcia dusitanov a fosfátov

Väčšina fanúšikov, ktorý uprednostňujú biologickú filtráciu sú si dobre vedomí, že limitujúcim faktorom týchto procesov je absencia nízkej molekulovej hmotnosti uhlíka, ktoré pôsobia ako zdroj energie pre redukčných procesoch. S cieľom zvýšiť biologickú aktivitu, mnoho akvaristov začne dávkovať nádrž s akýmikoľvek dostupnými zdrojmi uhlíka, ako je vodka, ocot a cukry alebo rôznych zmesí všetkých troch. Všeobecne známe, živé kamene a sediment pre riadnu denitrifikáciu a aktivity s fosfátovým znižovaním.

Teoreticky je to pravda, ale môžete tiež podporovať iné biologické aktivity, ktoré môžu viesť ku katastrofe v prípade, že nie sú ovládané. Je dôležité mať na pamäti, že disimilačne procesy v morskom prostredí vyžaduje veľmi zložité ekologické interakcie medzi niekoľkými skupinami baktérií. Tieto skupiny zahŕňajú 2 skupiny dissimilatory na znižovanie dusičnanov iná skupina je:

POA -  ( baktérie PHA na redukciu fosfátu)

SRB - (baktérie redukujúce sulfát).

Faktory životného prostredia, najmä dostupnosť a typ organických zlúčenín uhlíka, je pomer C / N, dostupnosti špecifických faktorov a stav oxidácie / redukcia vodného prostredia.
Napríklad; nevyvážený pomer C / N zabráni úplnej denitrifikáci a zvýši DNRA činnosť, ktorá vedie k hromadeniu amoniaku a dusitanov. Po počiatočnom štartovacom cykle väčšina akvaristov netestujú NH4 + a NO2- a preto zatiaľ čo dávkujú uhlík môžu pozorovať zníženie NO3-, ale nevšimnú si hromadenie amoniaku alebo dusitanov. Dokonca aj keď je pomer C / N optimálny pre denitrifikáciu existujú aj ďalšie faktory, ktoré regulujú povinné plnú denitrifikáciu dusičnanov voľného dusíka.
Medzi tieto faktory patria špecifické chemické prvky, ktoré pôsobia ako faktory, v každej fáze procesu denitrifikácie. Absencia alebo nevyváženie týchto prvkov môže ukončiť proces denitrifikácie, a povedie to k hromadeniu toxických N2O a NO.
Preto je jedným z dôležitých aspektov biologického zníženia živín podporiť konkrétne dissimilatory pomocou heterotrofnými baktériami a zabezpečiť celý proces.

Partneri:

koi

www.koikapor.sk

www.koic.cz

záhradné jazierka a

okrásné ryby

 

 

 

Prihlásenie

Táto stránka používa cookies.

Viac sa dozviete o ochrane osobných údajov